Süleyman Şah kimdir?

Süleyman Şah kimdir?

Süleyman Şah, Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşunda rol alan tarihin önemli şahsiyetlerinden birisidir. Herkes tarafından kim olduğu, hayat hikayesi ve nasıl öldüğü merak edilen Süleyman Şah ile ilgili tüm bilgiler haberimizde…

SÜLEYMAN ŞAH KİMDİR?

Süleyman Şah, doğum yeri ve tarihi hakkında kesin bilgiler bulunmamaktatır. Tahmini olarak 1178 yılında doğduğu düşünülüyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun kurulmasında önemli bir rol almıştır. Kaya Alp’in oğlu, Ertuğrul Gazi’nin babası ve Osman Gazi’nin dedesidir. Süleyman Şah Kayı boyunun reisi olarak biliniyor. Moğol hükümdarı Cengiz Han’ın Orta Asya’daki istilası üzerine, Türkistan’dan batıya göç etmiştir. Türkistan’dan Doğu Anadolu’ya gelere, Erzincan ve Ahlat taraflarına yerleşmiştir. Aynı zamanda Haçlı Kalesi’nin fethi Süleyman Şah’ın devrinde gerçekleşmiştir.

SÜLEYMAN ŞAH NASIL ÖLDÜ?

Süleyman Şah’ın ölümü ile ilgili çeşitli söylentiler var. Bunlardan biri Süleyman Şah’ın Fırat Nehri’nde boğulduğu, diğer bir söylenti, Süleyman Şah Tutuş savaşında şakağına ok atılarak öldürüldüğü, başka bir söylentiye göre Süleyman Şah Tutuş savaşında kaybedeceğini kabullendiği zaman atından inip çizmesindeki bıçakla kendini öldürdüğü.

SÜLEYMAN ŞAH TÜRBESİ NEREDE?

Süleyman Şah ölümünden sonra Caber Kalesi'nin Fırat nehri hizasındaki kuzeyde bir kümbete defnedildi. 21 Şubat 2015 tarihinde Türkiye, Suriye'deki iç savaş nedeniyle gerçekleştirilen Şah Fırat Operasyonu neticesinde türbe geçici süreliğine Türkiye sınırına 180 metre mesafedeki Eşme köyüne taşınmıştır.

Haberin devamını okumak için tıklayınız

Kaynak: NTV

İLK YORUMU SEN YAP

BİR YORUM BIRAK